„Zawodnik z innej ligi”. „Poza zasięgiem.” Tak Briana McKeevera określał Jakub Twardowski przewodnik Piotra Garbowskiego. Tak, mówił o nim Wojtek Suchwałko, do niedawna przewodnik Łukasza Kubicy.

Nic dziwnego. Brian McKeever to potęga narciarstwa i biathlonu. Prawdziwa maszyna do wygrywania. Pierwsze narty założył w wieku 3 lat. W zawodach wystartował już jako 13-latek. Pięć lat później zdiagnozowano u niego dystrofię plamki Stargarda. Co oznacza stopniowe tracenie wzroku do poziomu 0,1. Już jako zawodnik niedowidzący, został pierwszym Kanadyjczykiem startującym zarówno na igrzyskach olimpijskich jak i paraolimpijskich. Zdobył 19 medali mistrzostw świata, 13 złotych medali paraolimpijskich (z krążkami srebrnymi i brązowymi ma ich 16). Z czego trzy (+ jeden brązowy) wywalczył w Pjongczangu. Kanada w klasyfikacji medalowej zajęła trzecie miejsce z dorobkiem 28 medali, w tym 8 złotych.

„Dla Kanady igrzyska w Pyeongczangu okazały się ogromnym sukcesem. Zawdzięczamy to bardzo udanej pracy zespołowej. Mam na myśli także pracę, którą wykonaliśmy przed przyjazdem oraz wzajemne wsparcie i dbanie o atmosferę w drużynie”- powiedział paraolimpijskiej.pl Brian McKeever, tuż po zakończeniu sztafety, w której Kanada zdobyła brązowy medal.

„Wiedzieliśmy, że sztafety nie wygramy. Norwegia była bardzo silna, podobnie Francja. Wszystko, co mogliśmy zrobić, to walczyć i to właśnie zrobiliśmy. Bardzo się z tego medalu cieszę”- dodał McKeever, dla którego najtrudniejszą konkurencją okazał się sprint.

„Medal w sprincie kosztował mnie najwięcej. Startowało tam dużo młodszych i szybszych zawodników, ja zdecydowanie wolę dłuższe dystanse”- przyznał zawodnik, który teraz planuje chwilę relaksu. Dopytywany o szczegóły zdradził, że najlepszym relaksem są dla niego narty, tyle że już bez presji, dla przyjemności, we własnym tempie.

„Sezon się jeszcze nie skończył. Odpocznę, dojdę do siebie i wrócę na trasy maratonów” - planował McKeever, który o dalszej karierze mówił ostrożnie. Podkreślał, że cieszy go praca z młodymi ludźmi i dzielenie się doświadczeniem. Nie jest więc wykluczone, że po zakończonej karierze, właśnie na tym się skupi.
Prosił też, by pozdrowić Justyne Kowalczyk, którą bardzo lubi i która była dla niego inspiracją. „Razem trenowaliśmy i startowaliśmy na zawodach w Nowej Zelandii. Serdecznie ją i całą Polskę pozdrawiam”.

W Korei multimedalista widział niewiele.

„ Nie było na to czasu, ale Koreańczycy zgotowali nam miłe przyjęcie i spotkaliśmy tu bardzo przyjaznych ludzi. Kamsahamnida”- podziękował w rozmowie z Polską Fundacją Paraolimpijską Brian McKeever.

2018-03-17 Biegi 10 km Skupien Garbowski Kubica 163 (1700x1155) (Kopiowanie)
2018-03-17 Biegi 10 km Skupien Garbowski Kubica 249 (1700x1134) (Kopiowanie)
2018-03-17 Biegi Skupien Kubica Garbowski 10 km II 063 (1700x1134) (Kopiowanie)
2018-03-17 Biegi Skupien Kubica Garbowski 10 km II 129 (1700x1054) (Kopiowanie)
2018-03-17 Biegi Skupien Kubica Garbowski 10 km II 133 (1700x1133) (Kopiowanie)