bezpeczny seniorSeniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia mogą brać udział w zajęciach z cyklu „ Senior Bezpieczny”. Projekt realizowany w Rybnie, Lubawie i Złotowie ma poprawić bezpieczeństwo seniorów. Organizatorzy prowadza również kampanię społeczną w TVP Olsztyn i Radio Olsztyn.
Każdy, kto ukończył 60 lat może bezpłatnie wziąć udział w projekcie realizowanym przez Polską Fundację Paraolimpijską. Środki na realizacje projektu organizacja wygrała w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Uczestnicy projektu biorą udział w zajęciach ogólnorozwojowych prowadzonych przez trenerkę Tai Chi, aktorkę Katarzynę Miernicką.
„Moje zajęcia to ćwiczenia relaksacyjne, odstresowujące, energetyzujące. Ale maja tez na celu poprawienie wytrzymałości i siły. Na naszych zajęciach należy być ubranym luźno, w dresy lub luźne spodnie, bez pasków ściskających w talii, koszuli i bluzy. Obuwie sportowe, ale bez grubej podeszwy, bez biżuterii” – mówi trenerka. Dopiero po tych zajęciach seniorzy poznają podstawowe zasady samoobrony, zarówno teoretycznie jak i praktycznie.
Elementem projektu jest też kampania medialna prowadzona na antenie TVP Olsztyn i Radia Olsztyn. „W dowcipny i humorystyczny sposób przedstawiliśmy dwie potencjalne sytuacje, z którymi mogą spotkać się seniorzy. Pierwsza, to klasyczna próba wyłudzenia metodą „na wnuczka”. Druga to próba oszustwa podczas sprzedaży niewiele wartego przedmiotu po rzekomo bardzo atrakcyjnej cenie. Oba spoty można obejrzeć też na stronie internetowej : www.paraolimpijska.pl” – mówi pomysłodawca projektu Robert Szaj.
I dodaje, że projekt ma zmniejszyć zagrożenie dla seniorów oraz podnieść ich bezpieczeństwo. „Chcemy nauczyć seniorów, jak rozróżnić uczciwe oferty od oszustw. Zależy nam też na poprawieniu fizycznego bezpieczeństwa osób starszych, bo to dzisiaj najczęściej osoby starsze stają się ofiarami przestępstw” – mówi Szaj.
Zajęcia odbywają się do drugiej połowy grudnia, w Rybnie (Szkoła Podstawowa przy ulicy Wyzwolenia 12, wtorki, godz. 17.00), Złotowie (Szkoła Podstawowa w Złotowie, Złotowo 66, wtorki, godz. 19.15 oraz w Lubawie (środy, g. 16.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Rzepnikowskiego 44).